מע"מ – מס ערך מוסף

מחלקה מקצועית מע"מ – פתוחה לכל שאלה בעניין מע"מ ואשר פקידי המע"מ שמטפלים בכם לא מסוגלים לתת לכם תשובה, או ליתר דיוק פוחדים לתת לכם תשובה – רח' בנק ישראל 5 ירושלים

פקס מע"מ מחלקה מקצועית 02-6668211

גב' סיוון לוי מנהלת הלשכה [email protected]

לצערי, ובאופן ממש לא מקצועי , כמו גם בניגוד לחוק מחלקה מקצועית מע"מ לא מפרסמת אמצעי קשר דיגיטלי בכלל ובפרט לא כתובת דוא"ל. זה סוד שעובר בין רואי חשבון או נודניקים כמוני.

פתחתי תיק במע"מ בשנת 1997 ומאז כל חודשיים אני מגיש דוח מע"מ. באופן כללי להכין דוח למע"מ זה לא דבר מסובך וכל עצמאי קטן כמוני יכול להגיש דוח מע"מ בעצמו. מצד אחד מחברים את המע"מ של כל ההכנסות, ומצד שני את המע"מ של כל ההוצאות. וההפרש בין הסכומים, בד"כ משלמים למע"מ. לעיתים יש דוח החזר שבו ההוצאות עולות על ההכנסות ואז המע"מ מחזיר כסף.

בשפה המקצועית מע"מ זה מס תשומות, וצריך להבדיל בין מס תשומות – מע"מ להוצאות שוטפות כמו ציוד משרדי, חשמל, דלק, תיקונים וכו' המכונים תשומות אחרות, לבין מע"מ לציוד המכונה בדוח תשומות ציוד. להלן דוגמה לאישור תשלום מע"מ עבור חודשים ינואר – פברואר 2020, ממש בתחילת משבר הקורונה.

הענף הכלכלי שבו אני מסווג, את הסיווג כותבים בעת שפותחים תיק במס הכנסה , 7911 פעילויות של סוכני נסיעות. בפועל אין מסמרות ברזל לסיווג ומי שמסווג כמוני כפעילויות של סוכני נסיעות יכול לתת גם שירותים אחרים, כמו למשל מה שאני עושה – יבוא רכבים.

היחסים של עם מע"מ מסתכמים במפגש על המחשב פעם בחודשיים כאשר אני משדר את דוח המע"מ הדו חודשי. אגב חברות צריכות לדווח אחת לחודש. ואחת לכמה שנים כאשר אני רוכש רכב לצורך עיסוקי ומבקש לקבל החזר מע"מ – מס תשומות לרכב שרכשתי. אם במקרה בחודשיים מסוימים יש לי הכנסות רבות וההפרש בין ההכנסות להוצאות הוא פחות מ – 18,184 , או בשפה המקצועית דו"ח מע"מ תקופתי שהינו דו"ח להחזר, דהיינו, מע"מ צריך להחזיר לך כסף, בעת שההוצאות יותר מההכנסות הגשת הדוח יכולה להתבצע באינטרנט. אבל אם הסכום להחזר הוא יותר מ 18,184 ש"ח באותו דוח מע"מ תקופתי צריך להגיש את הדוח פיזית במע"מ . כאמור מדובר בעת רכישת ציוד שעולה כסף רב , ובמקרה שלי כאשר אני רוכש רכב לעסק.

מע"מ לרכב סיור או מע"מ לרכב מדברי מאושר כמס תשומות שניתן להזדכות עליו ע"פ תקנה 14 (ב) (2) לתקנות מס ערך מוסף, תשל"ו-1976 (להלן "תקנות המע"מ") בניגוד לרוב המכריע של כלי רכב שלא ניתן להזדכות על המע"מ שלהם ע"פ תקנה 14 (א).

לאחרונה התחילו פקידי המע"מ לעשות בעיות למי שרוצה לקבל החזר מע"מ – מס תשומות עבור רכב מדברי , ברוב המקרים לאחר שאני מסביר את תקנה 14 הנ"ל לפקידים ומוכיח להם כי רכב מדברי מתאים לתקנה 14(ב)(2) באופן מושלם הן לסעיף להסעת נוסעים במהלך העסק, והן לצורך סיורים וטיולים.

רק במשרד מע"מ אחד בכל הארץ – מע"מ פתח תקווה לא הצלחתי להסביר לרו"ח אתי אסולין ולרו"ח מאיר אינהורן כי לרכב מדברי יש זכות מלאה ע"פ תקנה 14(ב)(2) לתקנות המע"מ לבקש החזר על המע"מ של הרכב המדברי. במהלך כמה חודשים שטיפלתי בזה נתקלתי בשני רואי חשבון – אתי אסולין ו – מאיר אינהורן שפשוט כשלו להבין את התקנה. ואני יכול לומר בפה מלא שלאור חוסר ההבנה שלהם לחוק גם רו"ח אתי אסולין וגם רו"ח מאיר אינהורן אינם ראויים לתפקידם הן מבחינה מקצועית, הן מבחינה חובתם כמשרתי ציבור בכלל והן מבחינה אתית של עובדים בכירים ברשות המיסים!

בלית ברירה ביקשתי מהמע"מ שייתנו לי מידע מקצועי לגבי איך מטפלים בבקשה של החזר מע"מ לרכב מדברי. וכאן נכנסתי למסלול מכשולים שבו גיליתי שפקידי המע"מ בדרגות הכי גבוהות פשוט פוחדים מהצל של עצמם, ולא מוכנים לתת לי תשובה ברורה. חודשיים לקח לי להגיע למחלקה המקצועית של המע"מ , גם כאן הייתה סאגה של פחדנות וחוסר מקצועיות של המע"מ שפשוט סירבו לתת לי את אמצעי הקשר של מחלקה מקצועית מע"מ. לאחר תלאות מרובים הצלתי להגיע לגב' סיוון – מנהלת לשכת מחלקה מקצועית מע"מ. מעניין מדוע למחלקה מקצועית צריך להיות לשכה ומנהלת לשכה, ומעניין אף יותר מדוע המחלקה הזאת מוסתרת מעיני הציבור. בכל מקרה כל הדף הזה מיועד לחשיפת אמצעי הקשר – מחלקה מקצועית מע"מ היושב בבניין ג'נרי רח' בנק ישראל 5 ירושלים.

גב' סיוון מנהלת הלשכה הפנתה את הבעיה לרו"ח (משפטן) גיא ג'ורנו שעושה רושם של אדם חביב ואנושי ויותר מכל התרשמתי ממנו לטובה בגלל שנתן בידי את מספר הטלפון הנייד שלו. אבל נחמד נחמד הבנאדם טובע באלפי בקשות וכמובן שאינו מסוגל לטפל בכולן. היום 2/8/21 הוא הודיע לי כי לא יוכל לקיים את הפגישה שקבע לי מסיבות שטרח לפרט. ואני מה יכול לעשות כמובן שהסכמתי על ביטול הפגישה, שלדעתי הייתה פגישה מיותרת ולא נחוצה שכן את כל הנתונים כתבתי בפרוטרוט בשני מכתבים

לא הגענו לסוף הסיפור בעניין הזה אבל אני מבטיח להמשיך לעדכן בינתיים להלן המייל של מחלקה מקצועית מע"מ גב' סיוון לוי מנהלת הלשכה [email protected] מר גיא ג'ורנו מנהל מחלקה מקצועית מע"מ [email protected] . פקס 02-6668211